Концепція, стиль, внутрішнє наповнення павільйону України

Концепція павільйону України: 

SMART UKRAINE: CONNECTING DOTS

(СМАРТ УКРАЇНА: ЄДНАЮЧИ СВІТ)

Україна – держава з унікальною природою, людьми, традиціями та культурою. І, попри зовнішню агресію, впевнено йде шляхом інноваційного розвитку. Наше завдання – показати унікальність і самобутність українського народу та культури крізь призму сучасних технологій. Тому основний акцент зроблено на інноваціях, які роблять побут екологічним, енергоємним та раціональним. Сьогодні ми є свідками постійних змін в економічних процесах глобалізованого та турбулентного світового порядку. Єдиною стабільністю сьогодення є зміни, тому мобільність, раціоналізм та інноваційність мислення, що поєднується під словом “СМАРТ”, і є основою ідеєю життя заради сталого розвитку суспільства. Смарт ідеологія з’єднує всі аспекти сучасного життя людей по всьому світу. Це поєднується із головною темою Експо-2020, в основу якої покладена ідея, що сьогоднішні проблеми є надто складними, для того щоб бути вирішеними ізольовано, пошук рішень глобальних проблем вимагає від суспільства готовності діяти, незважаючи на географію, інституційні кордони, промислові кластери, культури й дисципліни.

Емблема павільйону України – це 9 жовтих і синіх точок, які відповідають кольорам українського прапора. Точки символізують тему павільйону України: SMART UKRAINE: Connecting dots. Жовті точки є основою, але відповідно до ідеї можуть стати підосновою, на якому можна зображувати необхідні символи за допомогою синіх точок. У базовому варіант 4 сині точки відповідають за 4 напрямки українського павільйону: смарт-життя, смарт-здоров’я, смарт-мислення, смарт-почуття.

Сукупність підтем “Експо-2020” і являє собою ідею СМАРТ. Весь український Павільйон являтиме собою єдиний простір, поділений та три тематичні групи – смарт життя, смарт мислення, смарт почуття. Кожна з груп розкриває можливості раціонального, технологічного та екологічного існування через призму технологій та інструментарію, який сьогодні доступний для більшості населення планети. Фактично весь Павільйон України це велика історія про можливості, як дають нам змогу жити СМАРТ вже сьогодні.
Сума підтем Експо – 2020 і являє собою ідею СМАРТ. Виражені вони у наступному:

Мобільність – перехід з принципів володіння до принципів «шерінгу» дозволяє використовувати необхідні сервіси там, де це необхідно та робити це мобільно. Сьогодні вже активно використовується шерінг авто, нерухомості, техніки тощо. Це дозволяє людині бути більш мобільною у своєму життя та не обтяжувати себе великою кількістю матеріальних цінностей. Частина технологій побудованих на системах шерінгу буде представлено в рамках Української експозиції.

Сталий розвиток – передбачає встановлення балансу між потребами сучасної людини і захистом інтересів майбутніх поколінь, що у рамках експозиції України буде представлено через раціоналізацію використання природних ресурсів, перехід до екологічних технологій, оптимізацію

Можливості – цей напрямок буде представлено через набір існуючих технологічних рішень, що направлені на покращення життя та побуту як кожної окремої людини, так і людства в цілому. Широкий інструментарій, що надає такі можливості буде представлено у рамках української експозиції.

В рамках роботи Українського павільйону на Всесвітній виставці продемонструють як конкретні пристрої та технології, що вже функціонують, так і речі, що більше належать до креативної індустрії – витвори мистецтва та концептуальний смарт-одяг. Широкий діапазон експонатів дозволить представникам будь-якої демографічної групи знайти для себе щось цікаве. Також передбачена можливість через інтерактивні презентації взаємодіяти з експонатами у зручний для себе спосіб.

В процесі підготовки та розкриття основної теми українського павільйону «Smart Ukraine: життя, мислення, почуття» відбувся процес глибокого переосмислення та формування ключового месседжа українського павільйону до всього людства – «In dialogue with…». Магістральною темою, що червоною ниткою проходить крізь усі частини українського павільйону, є гучна заява «in dialogue with…», що стає своєрідним маніфестом, який демонструє прагнення держави налагоджувати зв’язки та виходити на найвищий рівень комунікації. Задум українського павільйону є амбітним, адже він має стати не просто виставкою досягнень чи актом культурної дипломатії, а потужною моделлю рефлексії нашого суспільства. Суспільства, в якому можлива довга змістовна розмова та спільний досвід. Країни, в якій цінуються та підтримуються довіра, повага та осмисленість. Україна, де є місце мріям і боротьбі за них. Ніщо не можна зробити наодинцісаме цю ідею використано у концепції павільйону, доповнивши нею основну концепцію «сonnecting dots».

Екстер’єр павільйону України.

Внутрішнє наповнення павільйону України

Рівень 1. Частина 1. In dialogue with EARTH

 


Експозиція «Пшеничне поле».
Потрапивши всередину павільйону, гості з першого кроку пізнають Україну на чуттєвому рівні. Перед ними відкриваються простори пшеничного поля, де можна вдихнути свіжого повітря та відкрити для себе природній запах українських ланів. Експозиція «Поле» складається зі справжньої пшениці та її інноваційних форм (арт-об’єкт «нано-пшениця»). Дизайн відкритого типу не обмежує відвідувачів свободою пересування. Кожний гість має унікальну можливість пройти вздовж «пшеничного поля», послухати спів пташок та побачити, як природа поєднується с досягненнями майбутнього, водночас існуючи в гармонії з технічним прогресом.

Трансформація форми та змісту. Поступово аналогова пшениця змінюється на пшеницю формату «нано» (декоративно-інноваційна), як символ того, що Україна крокує у майбутнє, видозмінюється відповідно потребам часу та розвивається. 3D-моделювання трьох видів пшениці: традиційна, «нано», цифрова. 

Оздоблення стін. Фактура стін павільйону складається з декоративних трубчатих елементів, що візуально нагадують основу стебла пшениці. У вечірній час кожний зріз символічного стебла випромінює золоте сяйво.

Арт-куб «Мислення». Інсталяція «Мислення» складається з арт-об’єкту «Куб», що має різнофактурну поверхню. Вона символізує «смарт-мислення» України – країни з великим креативним та інтелектуальним потенціалом. Протягом всього дня інсталяція концептуально видозмінюється за рахунок різноманітного відео-контенту. 

 

АРТ-куб –  незвичайний об’єкт біотехнологічної природи. Це резервуар кубічної форми, наповнений енергією і силою минулого, сьогодення та майбутнього. Це не просто фізичний образ, в ньому відображається синергія часів, знань і досвіду, досягнень і прагнень, таланту і можливості України, тому з точки зору своєї сутності він не має кордонів і меж. Енергія, прихована в кубі, наповнила українську землю родючістю, надихнула людей на великі звершення. Ця енергія є в усьому, що робить людина. Це талант, що закодовано в ДНК українського народу, це любов, яка живе в природі, в кожній рослині, це енергія думки і прогресу, яка живить наш розум. Енергія в кубі складається з двох частин: ЗОЛОТА – вона у всьому живому (ДНК, зерно, людина, дари природи, земля) і БЛАКИТНА (енергія думки, дії, руху, прогресу). Асоціація з жовто-блакитним прапором України та її символікою. Куб дозволить кожному відвідувачу пізнати МИСЛЕННЯ українського народу.

Рівень 1. Частина 2. In dialogue with TECHNOLOGY

 

Мультимедійна галерея «Смарт-життя». Гості візуально занурюються в «смарт-життя» України. Їх оточує простір медіа-галереї, де ключову роль відіграє відео-проекція. Медіа-галерея – це виставковий зал, стіни в якому – це суцільний мультимедійний екран. Потужний сервер пов’язує динамічне зображення зі звуком, за якісну передачу кольору відповідають проектори. Зображення детальне, яскраве і тривимірне, завдяки ультра-фокусним об’єктивам на стіни не падає тінь глядачів. Поєднання сучасного виставкового простору і візуального задоволення, яке дає можливість проводити інноваційні та захоплюючі презентації для всіх учасників виставки.  Наша мета – бути цікавими і дивувати відвідувачів.

Відкривати кожний блок програми мультимедійної галереї буде унікальне проекційно-кінетичне шоу. Головною технологічною особливістю шоу є спеціально розроблена система управління рухом світлових трикутників. Окремими групами і в загальній масі вони не тільки є основним акцентом шоу, але і відіграють роль динамічної поверхні для проекції. В процесі шоу окремі елементи з масиву трикутників незалежно рухаються в просторі, утворюючи нові форми – полігональні об’ємні фігури для меппінга, підкреслені світлодіодами. При створенні відеоконтенту враховуються перспектива і кут огляду, завдяки чому всі задіяні поверхні – кінетичні масиви та стіни навколо – складаються у глядача в ефектну цілісну картину.

Рівень 2 . In dialogue with CULTURE

 

Культурний код. На другому рівні павільйону гості потрапляють в атмосферу культурної спадщини України. Зона з витинанками спроектована як відкритий простір, наповнений мереживом тіней – силуетів від виробів декоративного мистецтва. Культурний код відображає діалоги, що крізь століття об’єднують Україну і українців зі світом. Тут представлені найяскравіші сюжети, особистості, культурні, мистецькі та архітектурні надбання.

На діалозі збудована й експозиція. Адже культура – це не лише матеріальні цінності, а й духовні, моральні, етичні. Ми маємо показати не просто історичне надбання, а й приклади взаємодії України з природою, з релігією, один з одним, з іншими народами. Експозиція побудувана у формі молекули ДНК, та кожен окремий фрагмент – це жанрова витинанка. Сюжети побудовані на тому самому діалозі, що дають можливість не тільки зануритися у фольклорну естетику, а й дослідити зв’язки – діалоги, що притаманні культурно-етичному егрегору нашої країни.

Концепція проекту базується на основних монументальних постулатах, які ми виявили в процесі переосмислення культурного коду: багатовалентність української культури, трансформація, діалог.

Рівень 3. In dialogue with CAPABILITY

Інноваційні продукти. Український павільйон стане майданчиком для демонстрації можливостей смарт-підходу у житті: зменшення шкоди для природи, раціональне використання ресурсів та територій, створення стійких і простих продуктів. Усі експозиції об’єднані навколо ідеї можливості сталого розвитку «нового інноваційного та мобільного суспільства», що існує в гармонії з природою. Виставка та заходи в Українському павільйоні будуть поділені на чотири підтеми: смарт-життя, смарт-здоров’я, смарт-мислення, смарт-почуття.Виставкові стенди учасників будуть оформлені в єдиній стилістиці, яка гармонійно доповнить внутрішній інтер’єр кожного рівня павільйону. 

Рівень 4. In dialogue with ART

 

Набуваючи якості логічної фінальної тези всього виставкового наративу українського павільйону «ЕКСПО-2020», експозиція сучасного українського мистецтва стає концентрованим виразом наших мрій, натхненним поглядом у майбутнє. Через світосприйняття митців, які часто є провісниками або репортерами суспільних перероджень, ми прагнемо розгледіти, що відбувається із нами сьогодні і що очікує на Україну. Ми намагаємось визначитися, на що спрямовані наші сподівання.

Назва арт-проекту «Еліпсис» – це умовні три крапки, виважене рішення доповнити основну тему потужними та невисловлюваними сенсами, які вказують на подальший перебіг подій. Це навмисна пауза, яка окреслює та забарвлює минулий досвід, а також слугує затишшям перед величними звершеннями.

автор роботи: Степан Рябченко

Концепція арт-проекту «Еліпсис».

До якого світу ми повернемося після лих і руйнувань, завданих пандемією COVID-19? Наскільки ми змінимося після кризи та до чого призведуть соціокультурні та психологічні трансформації? Задум Українського павільйону є амбітним, адже він має стати не просто виставкою досягнень чи актом культурної дипломатії, а потужною моделлю рефлексії нашого суспільства. Суспільства, в якому можлива довга змістовна розмова та спільний досвід. Країни, в якій цінуються та підтримуються довіра, повага та осмисленість. Україна, де є місце мріям і боротьбі за них.

Обрані для експозиції твори українських митців за своїми сенсами суголосні такій концепції, адже кожен з них у свій спосіб розкриває очікування від предметів, які нас оточують, і модифікації чогось рідного та близького. Так серед робіт представлені як традиційні за формою пейзаж та портрет, проте із сучасним змістовим наповненням, так і нові медіа. Взаємне розташування цих різних мистецьких форм генеруватиме особливу енергетичну напругу у виставковому просторі. Як стилістична фігура, еліпсис надає текстові динамічності, граційної виразності, посилює його експресивність. Так само і експозиція робіт сучасних українських митців примножує ефект репрезентації України для світової спільноти. Адже культура та мистецтво є головним показниками, що можуть явити всьому світові, наскільки креативною, самобутньою та цілісною є країна.

Що ж чекає на Україну далі? По-перше, все буде добре. Єдина стабільна річ на нашій планеті — зміни. До змін важко адаптуватись. Вони потребують значних ресурсів, а також рішучості. Ніхто не любить змін. Але що чекає на тих, хто не хоче мінятися? Вторинність, інерція, діяльність заради діяльності. Ми ж прагнемо натхнення та пишаємося нашим мистецтвом. А відтак сміливо наповнюємо ЕКСПО своїми ідеями та мріями.

Куратор проекту «Еліпсис»: Анна Аветова.

SkyLab robo-complex. Серед витворів сучасного мистецтва знаходиться унікальний технологічний об’ єкт «SkyLab robo-complex» – експонат, який представлен інтерактивним баром з роботом. Експонат має інтерактивну складову. Гості взаємодіють з робо-рукою за допомогою кнопок, які вбудовані в поверхню барних стійок. Більше матеріалів можете переглянути в нашому матеріалі тут.

Фінальна теза. Четвертий рівень виставки облаштований як місце для зустрічей між людиною та сучасним мистецтвом, яке гармонійно взаємодіє з технологіями майбутнього. VIP-лаунж четвертого рівня стане ідеальним місцем для спілкування, відпочинку та знайомства з мистецтвом. Цьому буде сприяти приємна атмосфера та ненав’язлива музика. Ми прагнемо натхнення та пишаємося нашим мистецтвом. А відтак сміливо наповнюємо «ЕКСПО» своїми ідеями та мріями.

Хід будівництва павільйону

Наразі етап облаштування (оздоблення) павільйону України знаходиться на завершальній стадії (чистове оздоблення внутрішніх приміщень). З метою забезпечення належного моніторингу ходу робіт та висвітлення процесу підготовки для громадськості, в павільйоні на кожному поверсі було встановлено Timelapse камери (покадрова фотозйомка). 

На відео зафіксовано прогрес робіт у павільйоні України
у період з 14 липня по 13 серпня 2021 року.

На відео зафіксовано прогрес робіт у павільйоні України
у період з 14 червня по 13 липня 2021 року.

На відео зафіксовано прогрес робіт у павільйоні України
у період з 14 травня по 13 червня 2021 року.

Підсумки – 2020:  Український павільйон на Expo 2020 Dubai зведено! Залишилось ще багато роботи, проте ми натхненно та впевнено рухаємося вперед, аби вже у жовтні 2021 року зустрічати в нашому павільйоні гостей з усього світу. Слідкуймо разом за участю України у наймасштабнішій Всесвітній виставці всіх часів!